نوشته شده توسط  روابط عمومی جمعیت طرفداران ایمنی راهها آذر 03, 1400 - 19 Views

برگزاری روز جهانی یادمان قربانیان سوانح رانندگی در کشور همزمان با سراسر دنیا مطلب ویژه

30 آبان برابر با سومین یکشنبه ماه نوامبر روز جهانی یادمان قربانیان حوادث ترافیکی، با حضور مسئولین سازمان‌های دولتی، نهادهای مردمی و جهاددانشگاهی در محل مرکز همایش‌های فرهنگ و هنر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت طرفداران ایمنی راهها محمد بخارائی رئیس شورای سیاست‌گذاری این نهاد با ارزشمند دانستن فرصت دهه اقدام ملی ایمنی راه‌ها که از سال جاری آغاز گردیده برای اجرای برنامه‌های کاهش سوانح رانندگی در کشور، تاکید نمود: "خودباوری و جدیت" شعار اصلی اولین سال دهه اقدام برای ایمنی راه‌هاست که توسط کمیسیون ایمنی راه‌ها مصوب شده و باید باور داشته باشیم که همه ما در قبال ایمنی حمل و نقل و جان مردم مسئول و تاثیرگذار هستیم چرا که ایمنی اتفاقی به دست نمی‌آید بلکه باید آن را باور کرد و برای اجرای برنامه‌ها اقدام و حمایت کرد.

بخارایی همچنین از ورود جدی کمیسیون ایمنی راه‌های کشور به موضوعات مهم فرهنگی و رفتارهای ترافیکی خبر داد و افزود: همکاری و تعامل این کمیسیون با پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی و ایجاد یک پایگاه مطالعاتی و علمی گام بسیار مهمی خواهد بود.

رئیس شورای سیاست‌گذاری جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها همچنین مصوبه سال گذشته هیات وزیران در خصوص آیین‌نامه انضباط بخشی ترافیک را نیز فرصتی دیگر برای انقلاب فرهنگی در زمینه ایمنی حمل و نقل و غلبه بر پدیده نگران‌کننده سوانح رانندگی برشمرد و تصریح نمود: ‌لازم است ستاد تبلیغاتی دهه اقدام برای ایمنی راه‌ها تشکیل شود که در این راستا جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها آمادگی برعهده گرفتن دبیرخانه آن و انجام امور فرهنگی و ترویج و توسعه فرهنگ ترافیک و ایجاد هماهنگی لازمه بین بخشی را دارد.

براساس این گزارش رضا نفیسی رئیس مرکز تدوین مقررات ایمنی حمل ‌و نقل وزارت راه‌وشهرسازی در این مراسم، مناسبت یادمان قربانیان سوانح رانندگی را فرصتی مغتنم جهت یادآوری ایمنی حمل و نقل و اظهار همدردی با بازماندگان و مصدومان حوادث ترافیکی خواند و اظهار داشت: متاسفانه بسیاری از هموطنان همه روزه درحوادث ترافیکی جان شریف خود را از دست داده و تعدادی زیادی نیز دچار مصدومیت و از کارافتاده شده و درنتیجه آسیب‌های جبران‌ناپذیر انسانی، اجتماعی و اقتصادی در جامعه را مرتباً شاهد هستیم.

نفیسی با اشاره به اینکه سالانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در جهان بر اثر تصادفات رانندگی کشته و بیش از ۵۰ میلیون نفر نیز مجروح می‌شوند و در ایران نیز این گونه حوادث دومین عامل مرگ و میر شناخته شده است، افزود:‌ بین پنج تا هفت درصد ارزش افزوده تولید ناخالص ملی در کشور را تصادفات به راحتی از بین می‌برد و آمار متوسط ۱۷ هزار نفر جان باخته و بیش از ۵۰۰ هزار نفر مصدوم و معلول بسیار جای نگرانی دارد، هرچند در دو دهه اخیر اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده و آمار کشته‌های تصادفات از حدود ۲۸ هزار نفر در سال 1384 به حدود ۱6 هزار نفر کاهش یافته اما کشته شدن حتی یک‌ نفر نیز زیاد است.

وی در ادامه سخنان خود اعلام کرد: هم ‌اکنون ایران در دنیا نسبت کشته‌ها به ۱۰۰ هزار نفر جمعیت 21 نفر را به ثبت رسانده که در ردیف ۶۲ جهانی قرار دارد درحالی است که متوسط حدود ۱۷ نفر است که این نشان می‌دهد آمار در کشورمان نسبت به متوسط جهانی بسیار بالاست از این رو در سال ۸۲ کمیسیون ایمنی راهها با هدف فعالیت، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی بر مبنای پنج رکن ایمنی یعنی مدیریت ایمنی، راه ایمن، کاربر ایمن، خودروی ایمن و امداد و فوریت‌های پزشکی تشکیل شد که یکی از مهم‌ترین مصوبات این کمیسیون تهیه و اجرای نقشه راه ایمنی راه‌های کشور با هدف داشتن برنامه عملیاتی ارتقاء ایمنی راه‌ها بوده است.

نفیسی در تکمیل توضیح خود با بیان اینکه یکی از اقدامات در دستور کار کمیسیون ایمنی راه‌ها، راه‌اندازی سازمان مستقل و ملی ایمنی راه‌ها و حوادث جاده‌ای با هدف کالبدشکافی حوادث در بخش‌های مختلف است، گفت: پروژه مدیریت سرعت در ایران هم ‌اکنون با همکاری مشاوران بین‌المللی و داخلی به صورت آزمایشی در سه استان و شش محور با همکاری پلیس راه، اورژانس و سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای درحال اجراست که نتایج آن به زودی منتشر خواهد شد.

وی اظهار امیدواری کرد: پس از رونمایی از این سند در مراسم یادبود قربانیان حوادث ترافیکی، بتوان برنامه ۱۰ ساله‌ای که با همکاری اعضای کمیسیون تدوین خواهد شد، به اهداف مدنظر رسید.

این گزارش می‌افزاید فرهاد صالحیان مدیرکل دفتر آمار، ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نیز با بیان اینکه این مناسبت یادآوری مهمی برای اعضاءی کمیسیون ایمنی راهها و دیگر مسئولان است تا جدی‌تر و مصمم‌تر از گذشته به مقوله ایمنی حمل و نقل پرداخته شود، گفت: سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور در ۱۰ سال گذشته با اعتبار ۱۳۵ میلیارد تومانی اقدام به آموزش و اجرای برنامه‌های گسترده فرهنگی به ویژه جهت کاربران آسیب‌پذیر همچون موتورسواران، عابران پیاده و دانش‌آموزان کرده به طوری که در این مدت از فوت ۲ هزار و ۴۹۰ عابر پیاده جلوگیری شده و سهم ۱۵ درصدی این حوزه به ۱۲ درصد رسید همچنین سهم فوتی‌های موتورسواران از ۲۲ به ۱۶ درصد و سهم دانش‌آموزان از 2/9 به 3/6 درصد کاهش و در مجموع ۶ هزار و ۶۰۰ نفر فوتی در کاربران آسیب‌پذیر موتورسوار، عابر پیاده و دوچرخه‌سوار کاهش به ثبت رسید.

صالحیان با تاکید بر اینکه سهم تصادفات اتوبوس، هفت دهم درصد فوتی‌ها است، تلاش برای کاهش خطای انسانی در رانندگی را مهم خواند و از رعایت نکردن سرعت مجاز در رانندگی که ۶۲ درصد فوتی‌های را به خود اختصاص می‌دهد ابراز نگرانی کرد.
 وی با بیان اینکه ۹۰ درصد دوربین‌های مستقر در جاده‌های برون شهری فعال بوده و ۹۰ درصد تخلفات را ثبت می‌کند افزود:  ۲۸ درصد فوتی‌های حوادث رانندگی کشور را عابران پیاده، موتورسواران و دوچرخه‌سواران شامل می‌شوند و متاسفانه در حال حاضر نمی‌توان زمان سفر کامیون را که سهم ۱۴ درصدی در تصادفات دارد، مشخص کرد لذا در این زمینه نیازمند مساعدت و همراهی هستیم.

در این مراسم جعفر میعادفر رئیس اورژانس کشور، سرهنگ هادی امیدوار رئیس پلیس راه راهور ناجا، مهشید منزوی مدیر کل گروه‌های علوم انسانی و اجتماعی جهاد دانشگاهی، پوریا محمدیان مدیر کل دفتر حمل و نقل و ترافیک وزارت کشور هریک به طور مبسوط پیرامون مناسبت روز جهانی یادمان قربانیان سوانح رانندگی و این دغدغه ملی سخنانی ایراد و خواستار عزم و اراده ملی و عمومی در کشور شدند. همچنین در ادامه مراسم بیانیه و درخواست کودکان و نوجوانان از مسئولین نسبت به حفظ جان این گروه از جامعه، توسط دانش‌آموز رضا دهقان قرائت شد.

یادآور می‌گردد در پایان مراسم نیز با حضور مسئولین حاضر از پوستر برنامه‌های دهه اقدام ملی برای ایمنی‌ راه‌ها، آغاز پیاده‌سازی سند دهه اقدام برای ایمنی راه‌ها رو نمایی و بیانیه روز یادبود قربانیان سوانح رانندگی به امضا حاضران روی سِن رسید و در خاتمه از محمد جعفری کارشناس فوریت‌های پزشکی مرکز اورژانس استان البرز و خانواده مرحوم علی سرخوش از راهداران اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان مرکزی به عنوان فداکاران ایمنی حمل‌ونقل تقدیر و تجلیل شد.

نظرات و پیشنهادات خود را برای این قسمت مطرح نمائید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Member Of The

http://roadsafetyngos.org/


Improve public traffic safety culture and raise public awareness through target group education. Try to make this sentence acceptable for all that: “Safety Starts With Me”
Find out more >

تصاویر و عکسهای منتخب

1za برگزاری روز جهانی یادمان قربانیان سوانح رانندگی در کشور همزمان با سراسر دنیا | جمعیت طرفداران ایمنی راهها
3za1 برگزاری روز جهانی یادمان قربانیان سوانح رانندگی در کشور همزمان با سراسر دنیا | جمعیت طرفداران ایمنی راهها
2za برگزاری روز جهانی یادمان قربانیان سوانح رانندگی در کشور همزمان با سراسر دنیا | جمعیت طرفداران ایمنی راهها
4zaa برگزاری روز جهانی یادمان قربانیان سوانح رانندگی در کشور همزمان با سراسر دنیا | جمعیت طرفداران ایمنی راهها
Slider

آدرس و تلفن تماس ما

  • لوگوی جمعیت طرفداران ایمنی راهها
  • آدرس : تهران، خیابان ولیعصر، خيابان شهيد استاد مطهري، شماره 492، طبقه دوم
  • كدپستي: 1595813515
  • فکس : 88911764 (۰۲۱)
  • تلفن : 88908605 و 88926832 (021)
  • ایمیل : info {@} rsss.ir

telegram rsss channel