نوشته شده توسط  ارديبهشت 28, 1399 - 247 Views

طرح خوب دیده شدن (آشکارسازی) عابران هنگام عبور و مرور در معابر مطلب ویژه

طرح خوب دیده شدن (آشکارسازی) عابران هنگام عبور و مرور در معابر

مدیر دفتر نمایندگی جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان از ارائه این طرح به اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان، خبر داد.

مهندس ابراهیم گل‌سرخی رئیس هیات اجرایی و مدیر دفتر نمایندگی جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان در گفت‌وگویی با اشاره به ارائه طرح خوب دیده شدن به اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان، اظهار داشت: نظر به اینکه حدود 50% کشته‌شدگان حوادث رانندگی از عابران پیاده هستند، توجه به اصل دیدن و دیده شدن در معابر، ازجمله اقدامات ارزان‌قیمتی است که می‌توان با طرح آشکارسازی برای عابران، دانش آموزان و رانندگان آن را اجرایی نمود.

به گزارش روابط عمومی جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان، مهندس ابراهیم گل‌سرخی، کمپین آموزش و اطلاع‌رسانی در حوزه ایمنی و فرهنگ ترافیک را حلقه مفقوده جامعه دانست و گفت: اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان در راستای اجرای برنامه‌های تأمین سلامت اجتماعی، مکاتبه‌ای را با جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان، به‌عنوان یک سازمان مردم‌نهاد انجام داد و اعلام کرد که برنامه‌های آگاهی‌بخشی همچون فعالیت آموزشی، ترویجی و پیشگیری، در راستای سلامت اجتماعی را به‌عنوان طرح، ارائه نماییم.

مدیر جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان افزود: در این راستا و طی مکاتبه‌ای، طرح خوب دیده شدن (آشکارسازی) عابران هنگام عبور و مرور در معابر (درون‌شهری و برون‌شهری) را باهدف پیشگیری از سوانح و تصادفات ناگوار رانندگی به اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان، ارائه نمودیم.

مؤلف و نویسنده برجسته کتاب‌های حوزه راه و ترابری، تصادفات رانندگی را یکی از 3 عامل اصلی فوت در ایران عنوان کرد و افزود: تصادفات رانندگی نهمین عامل مرگ‌ومیر در جهان است و سال گذشته بیش از یک‌میلیون و دویست هزار نفر در دنیا جان خود را از دست دادند و 50 میلیون نفر دچار معلولیت شدند.

وی دیدن و دیده شدن را یکی از پیش‌نیازهای اساسی برای تمام استفاده‌کنندگان از راه‌ها عنوان کرد و گفت: طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، حدود 90% از اطلاعات رانندگان در حین رانندگی، دیداری است که در طول شبانه‌روز با مشاهده رنگ‌ها و انعکاس نور تأمین می‌گردد. مهندس گل‌سرخی افزود: متأسفانه هر ساعت بیش از دو نفربر اثر تصادف، جان خود را از دست می‌دهند.

مدیر دفتر نمایندگی جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های گیلان بابیان اینکه سنین 18 تا 40 سال بیشترین سن قربانیان ناشی از سوانح رانندگی را شامل می‌شود اضافه کرد: میانگین سن قربانیان 28 سال و 80 درصد آنان را مردان شامل می‌شوند که عموماً سرپرست خانوار هستند.

این کارشناس برنامه‌های ایمنی رادیو گیلان، با تصریح بر اینکه رعایت اصل آشکارسازی و بهبود شرایط دیده شدن در حریم معابر درون‌شهری و برون‌شهری، وظیفه همه است، گفت: در طرح ارائه‌شده به اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان پیشنهاد کرده‌ایم در سطح تمامی مدارس استان، ضوابط استفاده از لباس‌های مجهز به مواد باز تاباننده نور، ابلاغ شود و برای سال تحصیلی آینده در شیوه‌نامه پوشاک فرم دانش آموزان مدارس نیز، برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد.

مدیر دفتر نمایندگی جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های گیلان گفت: استفاده از مواد بازتابنده در شب به‌شرط وجود نور کافی می‌تواند تا چندین برابر مسافت دید، تصمیم‌گیری برای راننده را افزایش داد.

مهندس گل‌سرخی با اشاره به اینکه به‌منظور قابلیت رؤیت بیشتر موتورسیکلت‌سواران، نصب علائم روز رنگ و شبرنگ بر روی بدنه موتورسیکلت، کلاه کاسکت و جلیقه ویژه، در پیشگیری از حوادث ناگوار رانندگی مؤثر است اذعان کرد:یکی از الزامات مؤثر این است که وزارت صنعت، معدن و تجارت، کارخانه‌های تولیدی را برای نصب علائم شبرنگ روی موتورسیکلت‌ها و کلاه‌های ایمنی، موظف نماید.

وی با تبیین بخش دیگری از طرح پیشنهادی ارائه‌شده، که برای استانداردسازی لباس‌های رانندگان تاکسی و اتوبوس و یونیفرم مخصوص کنتور نویسان آب، برق و گاز طراحی و تنظیم‌شده است، گفت: برای تغییر رفتارهای ترافیکی باید دانش و آگاهی مردم را بالا برد و تا باور و دیدگاه کسی تغییر نکند، نمی‌توان با اهرم قهریه او را وادار به کاری کرد.

مدیر دفتر نمایندگی جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های گیلان در پایان اظهار امیدواری کرد، طرح پیشنهادی به اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان، تصویب و اجرایی گردد.

 

نظرات و پیشنهادات خود را برای این قسمت مطرح نمائید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Member Of The

http://roadsafetyngos.org/


Improve public traffic safety culture and raise public awareness through target group education. Try to make this sentence acceptable for all that: “Safety Starts With Me”
Find out more >

تصاویر و عکسهای منتخب

1za طرح خوب دیده شدن (آشکارسازی) عابران هنگام عبور و مرور در معابر | جمعیت طرفداران ایمنی راهها
3za1 طرح خوب دیده شدن (آشکارسازی) عابران هنگام عبور و مرور در معابر | جمعیت طرفداران ایمنی راهها
2za طرح خوب دیده شدن (آشکارسازی) عابران هنگام عبور و مرور در معابر | جمعیت طرفداران ایمنی راهها
4zaa طرح خوب دیده شدن (آشکارسازی) عابران هنگام عبور و مرور در معابر | جمعیت طرفداران ایمنی راهها
Slider

آدرس و تلفن تماس ما

  • لوگوی جمعیت طرفداران ایمنی راهها
  • آدرس : تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید شریفی، شماره ۵۵، واحد ۱۰
  • كدپستي: 1969814619
  • فکس : ۸۸654961 (۰۲۱)
  • تلفن : ۸۸۶۶۲۱۷۴ و ۸۸۷۹۵۲۰۲ (۰۲۱)
  • ایمیل : info {@} rsss.ir

telegram rsss channel