نوشته شده توسط  ارديبهشت 09, 1399 - 504 Views

کاهش 50 تا 60 درصدی تردد های جاده ای به علت شیوع کرونا| فرهنگ ایمنی آموختنی است مطلب ویژه

کاهش 50 تا 60 درصدی تردد های جاده ای به علت شیوع کرونا| فرهنگ ایمنی آموختنی است

 

مهندس ابراهیم گل‌سرخی با اشاره به اینکه حجم ترددهای جاده‌ای به علت شیوع ویروس کرونا ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش‌یافته است، عنوان کرد: آمار جان‌باختگان تصادفات جاده‌ای امسال، در مقایسه با نوروز سال گذشته ۴۰ درصد کاهش‌یافته است.

ابراهیم گل‌سرخی ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان و روز ایمنی حمل‌ونقل اظهار کرد: در کشور ما سالانه حدود ۱۷ هزار نفر در تصادفات رانندگی کشته و ۳۵۰ هزار نفر نیز مجروح، مصدوم و معلول می‌شوند.

رئیس هیات اجرایی و مدیر دفتر نمایندگی جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان، گفت: برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که سه‌پنجم علت اصلی تصادفات، نیروی انسانی (عامل رفتاری) است.

گل‌سرخی افزود: در همین راستا، پس از تصویب شورای فرهنگ عمومی کشور و کمیسیون ایمنی راه‌ها، روز هفتم اردیبهشت‌ماه، به‌عنوان روز ملی ایمنی حمل‌ونقل نام‌گذاری و در تقویم رسمی ایران ثبت شد.

وی بالا بردن سطح آگاهی مردم و حساس کردن خانواده‌ها نسبت به افزایش ایمنی تردد، به‌وسیله ارتقای فرهنگ ترافیکی را ازجمله اهداف جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان برشمرد و گفت: معتقدم اگر دانش و آگاهی مردم بالا برود، رفتارهای ترافیکی نیز تغییر خواهد کرد و در نهایت یک باور درونی نسبت به این مسئله در فرد ایجاد می‌شود که آموزش سرفصل آن است.

مدیر دفتر نمایندگی جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان با تقدیر از فرماندهی و تلاشگران پلیس‌راه گیلان گفت: باید با تلاش‌های پلیس و سازمان‌های مرتبط برای داشتن جاده‌ای ایمن و خودروهای باکیفیت گام برداریم و تا زمانی که پلیس به‌تنهایی بخواهد رفتارهای ترافیکی را کنترل کند به نتیجه مناسب نمی‌رسیم.

وی اتخاذ تدابیر لازم به‌منظور بهبود فرهنگ عمومی و رفتارهای اجتماعی برای ایمنی حمل‌ونقل را از ضروریات کشور دانست و تصریح کرد: باید با آموزش و افزایش آگاهی مردم و بافرهنگ سازی و ذکر واقعیت‌ها و خطرات ناشی از سوانح، نسبت به ایجاد حساسیت در جامعه اقدام کرد.

گل‌سرخی افزود: توجه به ایمنی جاده‌ها، نوع وسیله نقلیه، نحوه اعمال قانون، امداد و نجات و بالاخره بهبود رفتار رانندگان، بخش مهمی از اقداماتی است که می‌بایست، با محوریت فعالیت‌های آموزشی و رفتارسازی اجتماعی در سرفصل برنامه‌های این روز ملی، موردتوجه قرار گیرد.

مدیر دفتر نمایندگی جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان، با بیان اینکه دیدن و دیده شدن یکی از پیش‌نیازهای اساسی برای تمام استفاده‌کنندگان از راه‌ها است، خاطرنشان کرد: به مناسبت روز ایمنی حمل‌ونقل، ارائه بروشور به ساکنین محترم منطقه حاشیه جاده چوکام، در محور اصلی رشت- انزلی و آموزش‌هایی برای استفاده از لباس‌های روشن و دارای بازتاب در شب‌ها از جمله برنامه های ماست، چراکه معتقدیم توجه به موضوع دیدن و دیده شدن، یکی از راهکارهای عملیاتی سهل‌الوصول، با هزینه اندک است که می‌تواند به میزان زیادی در پیشگیری از حوادث ترافیکی مؤثر باشد.

وی به تعامل و عزم همگانی برای کاهش روند تصادفات جاده‌ای تأکید کرد و گفت: می‌توان با فرهنگ‌سازی و استفاده از رسانه‌های جمعی مانند صداوسیما، خبرگزاری‌ها، شبکه‌های اجتماعی و در جهت کاهش سوانح رانندگی گام برداشت.

مؤلف و نویسنده برجسته کتاب‌های حوزه راه و ترابری، با برشمردن ویژگی‌های فرهنگ ایمنی عنوان کرد: یکی از علل عمده نهادینه نشدن فرهنگ ایمنی، پایین بودن سطح آگاهی جامعه است، چراکه فرهنگ ایمنی، آموختنی است.

گل‌سرخی، فرهنگ ایمنی را دارای اصول و قاعده دانست و افزود: فرهنگ ایمنی، شکلی ساختاری دارد و به جنبه‌های گوناگونی قابل‌تقسیم است و با تحلیل ضعف‌ها و قوت‌های موجود، می‌توان راهکارهای مطلوب را برای ارتقای آن تدوین کرد.

وی با اشاره به اینکه می‌توان از طریق فرهنگ‌سازی، باورهای ناسالم را به باورهای سالم تبدیل کرد، اذعان داشت: کم‌کردن نیمی از سوانح جاده‌ای با اصلاح رفتار افراد میسر است و جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان در راستای این هدف نیز گام برمی‌دارد.

مدیر دفتر نمایندگی جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان با اشاره به اینکه حجم ترددهای جاده‌ای به علت شیوع ویروس کرونا ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش‌یافته است، عنوان کرد: آمار جان‌باختگان تصادفات جاده‌ای امسال، در مقایسه با نوروز سال گذشته ۴۰ درصد کاهش‌یافته است.

گل‌سرخی اضافه کرد: تجزیه‌ و تحلیل ما نشان می‌دهد علت تصادفات در دوران شیوع ویروس کرونا ناشی از وسوسه افزایش سرعت در جاده‌ها و معابر، به دلیل خلوتی جاده‌ها بوده است.

این فعال اجتماعی، با اشاره به اینکه کاهش حوادث رانندگی یک مطالبه عمومی است خاطرنشان کرد: همه باهم برای کاهش حوادث رانندگی، ایمن برانیم و به مدد الهی کرونا را شکست می‌دهیم.

 

منبع : دیار میرزا - کدخبر 547475

نظرات و پیشنهادات خود را برای این قسمت مطرح نمائید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Member Of The

http://roadsafetyngos.org/


Improve public traffic safety culture and raise public awareness through target group education. Try to make this sentence acceptable for all that: “Safety Starts With Me”
Find out more >

تصاویر و عکسهای منتخب

1za کاهش 50 تا 60 درصدی تردد های جاده ای به علت شیوع کرونا| فرهنگ ایمنی آموختنی است | جمعیت طرفداران ایمنی راهها
3za1 کاهش 50 تا 60 درصدی تردد های جاده ای به علت شیوع کرونا| فرهنگ ایمنی آموختنی است | جمعیت طرفداران ایمنی راهها
2za کاهش 50 تا 60 درصدی تردد های جاده ای به علت شیوع کرونا| فرهنگ ایمنی آموختنی است | جمعیت طرفداران ایمنی راهها
4zaa کاهش 50 تا 60 درصدی تردد های جاده ای به علت شیوع کرونا| فرهنگ ایمنی آموختنی است | جمعیت طرفداران ایمنی راهها
Slider

آدرس و تلفن تماس ما

  • لوگوی جمعیت طرفداران ایمنی راهها
  • آدرس : تهران، خیابان ولیعصر، خيابان شهيد استاد مطهري، شماره 492، طبقه دوم
  • كدپستي: 1595813515
  • فکس : 88911764 (۰۲۱)
  • تلفن : 88908605 و 88926832 (021)
  • ایمیل : info {@} rsss.ir

telegram rsss channel