شهریور 19, 1397

جمعیت طرفداران ایمنی راههای استان گیلان همایش علما ، روحانیون ، وعاظ و مداحان

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

شتاب در برنامه­ های فرهنگی جمعیت طرفداران ایمنی راهها در استان گیلان

درآستانه ایام سوگواری سالار و سرور شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) همایش علماء، روحانیون، وعاظ و مداحان اهل بیت(ع) به همت دفتر نمایندگی جمعیت طرفداران ایمنی راهها در استان گیلان با حضور حضرت آیت­ ا.. فلاحتی نماینده ولی فقیه و امام جمعه رشت و جمع کثیری از مسئولان ذیربط، نهادهای اجرایی و انتظامی و علاقمندان در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) رشت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت طرفداران ایمنی راهها ابراهیم گلسرخی رئیس هیئت اجرایی و مسئول نمایندگی این جمعیت در استان گیلان طی سخنانی اظهار داشت:

جمعیت طرفداران ایمنی راهها اقدامات پیشگیرانه و جلوگیری از رفتارهای پرخطر عوامل انسانی ذی مدخل در سیستم حمل و نقل را سرلوحه فعالیت­های خود قرارداده که عمدتاً فرهنگی است چون از طریق فرهنگی می­توان باورهای ناسالم را به باورهای سالم تبدیل کرد.

وی گفت: تلفات سوانح رانندگی هیچگاه به شکل درخور مورد توجه افکار عمومی قرار نگرفته تا موجب به کارگرفتن اراده قوی ملی برای مقابله با این فاجعه شود. کشور ما از نظر وقوع حوادث ترافیکی به عنوان یکی از کشورهای با نرخ بالای مرگ و میر و جراحت ناشی از سوانح به حساب می­آید. لذا این همایش در راستای حساس نمودن افکار عمومی در جهت سطح آگاهی و باورهای مردم در زمینه فرهنگ ترافیکی است. به جرأت می­توان گفت که امر ایمنی امر به معروف است، لذا بر آن هستیم تا با حضور شما مؤثرترین جامعه استانی­مان، علما، روحانیون، وعاظ و مداحان که تریبون­های مذهبی را در اختیار دارند می­توانند به کمک ایمنی راهها آمده و نقش به سزائی در این رابطه داشته باشند.

گلسرخی با اشاره به این که روزانه 47 ایرانی در تصادفات جاده­ ای جان خود را از دست می­دهند افزود: یعنی در هر ساعت نزدیک به 2 نفر در تصادفات جاده ­ای کشته می­شوند. در سال 1396 حدود16000 نفر در اثر سوانح رانندگی در کشور کشته شده ­اند، که 1/7% نسبت به سال 1395 افزایش داشته است. همچنین در این سال 335/995 نفر مجروح و معلول به خاطر سوانح رانندگی در کشور رخ داده است که نسبت به سال نودو پنج با افزایش 9% مواجه بوده ­ایم.

این مسئول سازمان مردم نهاد در گیلان از سهم 35 درصدی سوانح جاده­ ای در اشغال تخت­های بیمارستانی و 35% بودجه بهداشت و درمان کشور در حوادث رانندگی خبر داد و تصریح کرد: با کاهش سوانح بی تردید این بودجه می­تواند وضعیت بهداشت و درمان را ارتقاء بخشد.

از سوی دیگر سوانح رانندگی رشد و توسعه را می­بلعد. حدود 10 میلیون نفر طی چند سال گذشته به خاطر سوانح رانندگی مجروح و معلول شدند که نان­ آور خانواده بودند. لذا در حوزه اجتماعی به فقرا اضافه شده است.

گلسرخی همچنین به متوفیات حوادث رانندگی در استان گیلان در سال هشتاد 803 نفر بوده که تا سال 85 به 1296 نفر رسیده و یک سیر صعودی داشته اشاره نمود و ادامه داد: از سال 85 تا 96 این روند معکوس شد که در سال 96 تلفات جاده ­ای در استان گیلان به 696 نفر رسید که در مجموع عملکرد استان به همت مسئولان در کاهش متوفیات حوادث رانندگی طی سال­های گذشته کاهش یافته و قابل قبول و بهتر از متوسط کشوری است.ولی با وجود پایین آمدن آمار تلفات سوانح رانندگی وضعیت ما در این حوزه همچنان قرمز است.

عضو فعال جمعیت طرفداران ایمنی راهها در بخش دیگری ازسخنان خود گفت:

از نظر تعداد تلفات جاده­ای استان گیلان در رتبه دهم استان­های کشور قرار داشته و نیز در سال­های اخیر استان گیلان همواره جزء سه استان نخست رده بندی بیشترین تلفات موتورسواران بوده است. ونیز جزء چهار استان نخست رده­ بندی بیشترین تعداد تلفات عابران پیاده را داشته­ ایم که اکثر آن­ها جوانان در سنین 19 تا29 سال بوده ­اند که یکی از دغدغه­ های اجتماعی برای مردم و مسئولان است.

وی با طرح این پرسش که مشکل کجاست؟ ادامه داد:

رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی - رعایت نشدن انضباط در سطح جامعه، چون قوانین راهنمایی و رانندگی به عنوان ضامن آمد و شد در کشور از انضباط خاصی پیروی می­کند که رعایت نکردن این قوانین موجب شده که تردد جاده­­ های برون شهری و معابر درون شهری به شدت آسیب پذیر شود.

لذا برای فائق آمدن به این جنگ خاموش سوانح رانندگی همه ما مسئول هستیم. البته این کار درگرو همکاری و تشریک مساعی کلیه حوزه ­های تأثیرگذار منجمله تشکل­ های مردم نهاد همانند جامعه علماء- روحــانیون، وعاظ و مــداحان می­باشد و ما نیازمند تریبون­های مذهبی هستیم که به کمک ایمنی در رانندگی بیایند و به جرأت می­توان گفت که امر ایمنی امر به معروف است و همان­طور که روحانیون محترم در جنگ تحمیلی با توجه به نفوذ کلامی که در شنوندگان داشته­ اند و توانستند با سخنان هدایتگر خود فوج فوج جوانان را راهی جبهه ها نمایند بالطبع قادر خواهند بود با توجه به مجالس وعظ و خطابه ­ای که دارند و با در پیش بودن ماه­های محرم و صفر و نیز در سایر ماه­های سال حضرات علماء و خطبا از تریبون­های مذهبی خود در کنار مواعظ دینی و اسلامی نسبت به توصیه­ های ایمنی و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و رعایت نمودن انضباط در سطح جامعه به عنوان ضامن امنیت آمد و شد در جاده­ های برون شهری و معابر درون شهری که از جمله حق الناس است به مخاطبان خود مراتب را گوشزد نموده و مردم را آگاه سازند.

گلسرخی در پایان سخنان خود تصریح کرد: چون در آستانه ایام محرم قرار داریم و همان طور که در شب عاشورا امام حسین(ع) به پیروانش فرمود هرکس از شما حق­ الناسی به گردن دارد برود و آن حق را اداء کند که خداوند شهادتش را نمی­پذیرد. او به جهانیان فهماند که حتی شهید شدن درراه خدا در کربلا بالاتر از رعایت حق ­الناس نیست . تصور مردم از حق­ الناس همان مال مردم خوردن است که تصور صحیحی است ولی رعایت اصول و قواعد عرفی و قانونی و عاطفی دیگران هم حق ­الناس است با رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی به عنوان ضامن امنیت آمدو شد هم این ها نیز به گونه­ ای حق­ الناس است که باید این گونه مسائل فرهنگ سازی شود. چون مبنای نقطه شروع دربرنامه ایمنی پایدار موضوع رفتارانسان است و کاهش نیمی ازسوانح جاده­ ای با اصلاح رفتارمیسر است لذا عزیزان می­توانند در این خصوص نقش ارزشمندی ایفا نمایند.

اضافه می­نماید در این همایش تنی چند از حاضران و شخصیت­ های مذهبی و اجرایی حاضر در مراسم نیز سخنانی را پیرامون سوانح رانندگی ایراد نمودند.

 

all جمعیت طرفداران ایمنی راههای استان گیلان همایش علما ، روحانیون ، وعاظ و مداحان

Member Of The

http://roadsafetyngos.org/


Improve public traffic safety culture and raise public awareness through target group education. Try to make this sentence acceptable for all that: “Safety Starts With Me”
Find out more >

تصاویر و عکسهای منتخب

1za جمعیت طرفداران ایمنی راههای استان گیلان همایش علما ، روحانیون ، وعاظ و مداحان
3za1 جمعیت طرفداران ایمنی راههای استان گیلان همایش علما ، روحانیون ، وعاظ و مداحان
2za جمعیت طرفداران ایمنی راههای استان گیلان همایش علما ، روحانیون ، وعاظ و مداحان
4zaa جمعیت طرفداران ایمنی راههای استان گیلان همایش علما ، روحانیون ، وعاظ و مداحان
Slider

آدرس و تلفن تماس ما

 • لوگوی جمعیت طرفداران ایمنی راهها
 • آدرس : تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید شریفی، شماره ۵۵، واحد ۱۰
 • كدپستي: 1969814619
 • فکس : ۸۸654961 (۰۲۱)
 • تلفن : ۸۸۶۶۲۱۷۴ و ۸۸۷۹۵۲۰۲ (۰۲۱)
 • ایمیل : info {@} rsss.ir

telegram rsss channel