شهریور 06, 1397

معرفي تشكل زنان عليه سوانح ترافيكي (WARTA)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اين نهاد در حال حاضر اقدامات خود را در جهت‌ عضو‌گيري و جلب حمايت مردم و مسئولان بويژه بانوان توانمند و شايسته آغاز نموده است تا با فعاليت‌هاي فرهنگي كه در دستور كار قرار دارد از ظرفيت زنان بيش از پيش در جهت بهبود ايمني راه و كاهش سوانح ترافيكي استفاده نمايد. اين نهاد نو‌پا، همواره در انتظار پيشنهادات و ياري افراد دلسوز است تا دست در دست هم زمينه را براي سلامت و ايمني در جامعه فراهم كند.

باور بنيان گذاران اين تشكل اين است كه با استفاده از ظرفيت زنان در بهبود ايمني راه بويژه آموزش و فعاليت هاي فرهنگي مي‌توان به معضل تصادفات ترافيكي فائق آمد.

اهداف تشكل زنان عليه سوانح ترافيكي(وارتا):

  • ترويج و ارتقاي فرهنگ ايمني ترافيك
  • توانمندسازي بانوان و استفاده از ظرفيت آنان در سياستهاي پيشگيري از سوانح ترافيكي
  • بكارگيري زنان در آموزش و فرهنگ سازي ايمني حمل و نقل
  • حمايت از مصدومان و معلولان سوانح ترافيكي و خانواده هاي آنان

معرفي:

تشكل زنان عليه سوانح ترافيكي(WARTA) به همت جمعي از زنان دغدغه‌مند به عنوان نهاد مردمي، غيرسياسي و غير‌انتفاعي و با هدف پيشگيري از سوانح جاده‌‌اي و ارتقاي فرهنگ ايمني ترافيك، توسط هيئت موسس در خرداد 1396 پايه‌گذاري شد و با طي مراحل قانوني و تصويب مراجع ذيصلاح با شماره ملي 14007718747 و شماره ثبت 45109 در تاريخ 1397/4/24به ثبت رسيد.

اين نهاد در حال حاضر اقدامات خود را در جهت‌ عضو‌گيري و جلب حمايت مردم و مسئولان بويژه بانوان توانمند و شايسته آغاز نموده است تا با فعاليت‌هاي فرهنگي كه در دستور كار قرار دارد از ظرفيت زنان بيش از پيش در جهت بهبود ايمني راه و كاهش سوانح ترافيكي استفاده نمايد. اين نهاد نو‌پا ، همواره در انتظار پيشنهادات و ياري افراددلسوز است تا دست در دست هم زمينه را براي سلامت و ايمني در جامعه فراهم كند.

باور بنيان گذاران اين تشكل اين است كه با استفاده از ظرفيت زنان در بهبود ايمني راه بويژه آموزش و فعاليت هاي فرهنگي مي‌توان به معضل تصادفات ترافيكي فائق آمد.

 

کلیات و ضرورت ايجاد نهادهاي غيردولتي در پيشگيري از سوانح ترافيكي

سوانح ترافيكي يكي از پيچيده‌ترين مشكلات كشور عزيزمان ايران است كه به بصورت مستقيم و غيرمستقيم بر زندگي همه افراد جامعه تاثير مي‌گذارد.

سالهاست كه جامعه جهاني اقدامات مربوط به بهبود ايمني راه و مبارزه عليه سوانح ترافيكي را آغاز نموده و اين موضوع، بخشي از مبارزه برعليه توسعه‌نيافتگي تلقي مي شود. بهبود ایمنی راهها و گسترش حمل‌و‌نقل پايدار، ايمن و موثر با توجه ویژه به نیازهای همه كاربران راه بويژه افراد آسیب‌پذیر جامعه مانند؛ زنان، کودکان، افراد معلول و افراد مسن ممكن مي‌شود. مطالبه و ايجاد تقاضا از طرف مردم براي ساخت راهها و خودروهاي ايمن و استاندارد، حمايت از تصويب و اعمال جدي قوانين، انتظار پاسخدهي سريع از طرف گروههاي امداد و نجات و اورژانس پزشكي، بازتواني مصدومان و معلولان؛ و نيز ترويج فرهنگ ايمني مواردي هستند كه قطعا برنامه‌ريزان و تصميم‌گيران را به اهداف نهايي بهبود ايمني راه و توسعه پايدار نزديك خواهد كرد. براي رسيدن به اين اهداف بي‌شك نياز به تقسيم مسئوليت و مشاركت همه اقشار جامعه وجود دارد. به عبارتي "كار براي مردم- توسط مردم" چارچوب اصلي تفكر مشاركت اجتماعي است.

در اين ميان سازمانهاي مردم نهاد(سمن‌ها) نقش بسزایی در توسعه زیرساخت‌های مدنی و اجتماعی دارند. پیگیری حقوق شهروندی و ایفای نقش واسط بین آحاد مردم و دولت از مهم ترین کارکردهای این سازمان‌ها است و با توجه به حجم بالای مشکلات در جامعه رفع آنها قطعا بدون همراهی مردم از عهده هیچ دولتی برنمی‌آید.

در برنامه جهاني دهه ايمني راه، مشاركت سازمانها و نهادهاي غيردولتي و استفاده از ظرفيت‌هاي اين نهادها توصيه شده است. اين گونه تشكل‌ها افراد جامعه را فرا مي‌خوانند تا مكانيسم هايي را ايجاد نمايند كه تبادل تجربه ها را ارتقا داده و در سطح ملي و بين المللي با ديدگاه ديگري سياست‌هاي ايمني راه را طراحي، اجرا، پايش و نظارت نمايند. با ترويج فرهنگ مشارکت و استفاده از نظام انگيزش و تشويق فعاليتهای داوطلبانه، انسان‌دوستانه و مردم محور، و نيز با گسترش همكاري، همياري و هماهنگي بين بخشي در دستگاههاي اجرايي مي توان به اهداف ايمني راه و در نهايت كاهش حوادث جاده‌اي و هزينه هاي ناشي از آن رسيد.

زنان در جهان معاصر مخاطبان اصلی تحقق توسعه پايدار هستند و در دهه‌هاي اخير نقش قاطع خود را در تصميم‌گيريهاي مربوط به حفاظت از محيط زيست، بهبود كيفيت زندگي شهروندان، عدالت اجتماعي و غيره نشان داده‌اند. طراحي و اجراي برنامه موفق و جامع مشاركت اجتماعي زنان منجر به توانمندسازي آنان در ارتقاي ايمني مي شود. آنان همچنين با تشكيل تيمهايي از افراد متعهد و دلسوز و برگزاري كمپين هاي منسجم مي توانند نقش چشمگيري در بهبود رفتارهاي ايمني داشته باشند.

اهداف تشكل زنان عليه سوانح ترافيكي(وارتا):

ترويج و ارتقاي فرهنگ ايمني ترافيك

توانمندسازي بانوان و استفاده از ظرفيت آنان در سياستهاي پيشگيري از سوانح ترافيكي

بكارگيري زنان در آموزش و فرهنگ سازي ايمني حمل و نقل

حمايت از مصدومان و معلولان سوانح ترافيكي و خانواده هاي آنان

عضويت در تشكل زنان عليه سوانح ترافيكي

از همه علاقه مندان ، فرهيختگان و دلسوزان در همه حيطه هاي علمي و اجتماعي دعوت مي شود تا با عضويت به بهبود ايمني راه و كاهش سوانح ترافيكي كمك نمايند. عضويت در اين نهاد غير دولتي براي عموم آزاد است.

براي عضويت در تشكل زنان عليه سوانح ترافيكي از راههاي زير مراجعه نموده ونسبت به تكميل فرم اقدام نماييد.

جلب مشاركت و كمكهاي مردمي

اين نهاد براي انجام فعاليت هاي خود و در راستاي بهبودايمني راه و ارتقاي فرهنگ ايمني ترافيك نيازمند اعتماد و حمايت اعضا و ارگانهاي دولتي و غير دولتي ديگر براي انجام پروژه هاي مرتبط است و آماده دريافت كمك هاي مردمي از طريق شماره حساب و شماره كارت مي‌باشد.

دلايلي كه اين تشكل متمركز بر زنان است؛

- زنان با نیمی از جمعیت جوامع و بدلیل ارتباط مستقیم با گروه‌های سنی جوانان، نوجوانان و کودکان از موثرترين گروههای اجتماعی به شمار می آیند و دامنه تاثير هر زن می‌تواند از خود و خانواده تا کل جامعه گسترش يابد، واقعیتی که در جوامع در حال توسعه کمتر مورد توجه قرار‌گرفته است و هنوز زنان نتوانسته‌اند به جایگاه مناسب خود در اداره امور کشور و در تصمیم‌گیری‌ها دست یابند و نقش ارزشمند آنان در فرآیند توسعه مغفول مانده است.

- به نظر مي رسد زنان از نظر احساسي در مسائلي كه به هرحال با قرباني، معلوليت و از دست دادن جوانان سرو كار دارد بهتر عمل مي كنند. زنان بهتر از مردان، مرگ بيست هزار نفر و زخمي شدن بيش از سيصد هزار نفر را در جامعه درك مي‌كنند. توانايي ابراز همدلي و هوش هيجانی بالاتر زنان يعني خودآگاهی، مديريت خود و مديريت روابط، اشاره به توانمندي‌هاي آنان در خدمات داوطلبانه در جامعه و در مقوله اي مانند پشگيري از سوانح ترافيكي دارد.

-آمارها نشان مي دهد كه زنان بيشترين استفاده‌كنندگان حمل و نقل عمومي هستند ولي توزيع امكانات شهري منطبق بر نيازهاي آنان نيست و به عنوان كساني كه مراقبان كودكان (حركت كالسكه كودكان) يا همراهان و حاميان افراد سالمند(مانند حركت ويلچر) هستند در حمل‌و نقل عمومي و فضاهاي شهري توجه كمتري مي شود. بايد تمام نيازهاي زنان را در همه اجزاي سياست عمومي ايمني راه كشور از

جمله، قانونگذاري، ايجادزيرساختها، استفاده از فضاي عمومي در نظر گرفت.

- سوگواري براي كشته شدگان، مراقبت و پرستاري از مصدومان و بالاخره فقر ناشي از دست دادن نان‌آور خانواده، ارتباط مستقيم و غيرمستقيمي با كاهش كيفيت زندگي زنان دارد و حمايت از آنان در شرايط فوق وظيفه تمام نهادهاي دولتي و غير‌دولتي است.

- داده ها نشان دهنده تخلف كمتر زنان و تفاوت در رفتارهاي ترافيكي مردان و زنان است بنابراين بايد از اين حسن زنان در آموزش و برنامه‌هاي ترويجي و سياست‌هاي فرهنگ‌سازي بهره‌برداري كرد.

- حدود 23 درصد كل كشته‌هاي تصادفات‌ترافيكي را زنان تشكيل مي‌دهند، اين نسبت در مورد مصدوميت‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها حدود 39 درصد است (تفاوت موجود بين تعداد فوتي‌ها و مصدوميت‌هاي زنان مي‌تواند به دليل رانندگي كمتر آنها در جاده هاي بين شهري باشد). يك چهارم كشته‌ها و نزديك به40درصد مصدوميت هاي سوانح ‌ترافيكي، نشان دهنده برخوردار نبودن زنان از ايمني كافي در راهها و خيابانهاي كشور و آسيب پذيري آنان است.

- در مناسبت هاي ملي و بين المللي بيش از پيش به اهميت نقش زنان در ايمني راه و جنبه هاي مختلف آن پرداخته مي شود و پروژه ها و طرحهايي براي درگير كردن جامعه زنان در سازمانهاي دولتي و غير‌دولتي با اهداف توجه به بعد جنسيتي سياست‌هاي ملي بهبود ايمني راه و توسعه پايدار مطرح مي شود كه براي همگام بودن با جامعه جهاني بهتر است در اين مسير حركت كرد.

Member Of The

http://roadsafetyngos.org/


Improve public traffic safety culture and raise public awareness through target group education. Try to make this sentence acceptable for all that: “Safety Starts With Me”
Find out more >

تصاویر و عکسهای منتخب

1za معرفي تشكل زنان عليه سوانح ترافيكي (WARTA) | جمعیت طرفداران ایمنی راهها
3za1 معرفي تشكل زنان عليه سوانح ترافيكي (WARTA) | جمعیت طرفداران ایمنی راهها
2za معرفي تشكل زنان عليه سوانح ترافيكي (WARTA) | جمعیت طرفداران ایمنی راهها
4zaa معرفي تشكل زنان عليه سوانح ترافيكي (WARTA) | جمعیت طرفداران ایمنی راهها
Slider

آدرس و تلفن تماس ما

  • لوگوی جمعیت طرفداران ایمنی راهها
  • آدرس : تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید شریفی، شماره ۵۵، واحد ۱۰
  • كدپستي: 1969814619
  • فکس : ۸۸654961 (۰۲۱)
  • تلفن : ۸۸۶۶۲۱۷۴ و ۸۸۷۹۵۲۰۲ (۰۲۱)
  • ایمیل : info {@} rsss.ir

telegram rsss channel